Maximilian J.W Thomae

Alman Şef Maximilian J.W. Thomae, Michelin yıldızlı restoranlarda eğitim gördükten sonra 1993 senesinde İstanbul, Türkiye’ye yerleşti. Geride bıraktığı 30 sene boyunca Türkiye’de, Türk mutfağının ve gastronomisinin gelişimi için aktif olarak çalıştı. Şef Maximilian J.W., 1990 senesinde ilk Türk Şef Milli Takımına ve Türkiye’de ilk kez aşçılık okulu öğrencilerinden oluşturulan şef adaylarına eğitim vererek ve antrenörlük yaparak uluslararası yarışmalarda büyük ödüller kazanmalarını sağladı. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca, Salon Direktörü veya Uluslararası Jüri olarak Türkiye’de yarışma sektörünün gelişmesine destek verdi ve kendi gibi sektöre gönül vermiş arkadaşlarıyla birlikte Türkiye’de Bocuse d’or Akademi’yi kurdu.

Maximillian J.W. Thomae, Gastronometro Direktörü

Yönetici Şef olarak yiyecek-içecek ve mutfak yatırım projelerinde, 5 yıldızlı yerel ve uluslararası otel ve fine-dining restaurant projelerinde danışman olarak çalıştı ve bu projelerin tasarım, kurulum ve hayata geçirilme aşamalarında yer aldı. Son projelerinden bazıları Türkiye’nin ilk uluslararası oteli olan “Pera Palace”ın renovasyonu, Sezen Aksu ve Kaya Demir’in Restoranı “Frankies” ve Gümüşsuyu’nda 5 yıldızlı CVK Park Bosphorus Otel’dir. Etkileyici kariyer hayatı boyunca geniş çevrelerce tanınırlık ve farklı zümrelerce verilmiş birçok ödül kazanmıştır. Ödülleri arasında, TUSİD tarafından, Türk mutfağına ve genç şeflere yaptığı katkılardan ötürü verilen “Büyük Başarı Ödülü” ve yine Türk mutfağına yaptığı katkılardan ötürü Rotary tarafından verilen “Türk Mutfağı Geliştirme Ödülü” bulunuyor. 2007 ve 2008 senelerinde gazeteler tarafından “En İyi Şef”, “ En iyi Uluslararası Şef” seçildikten sonra artan şöhreti ona uluslarası şirketler için televizyon reklamlarında oynama kapısını açtı.

2014 senesinde Grup Müdürü olarak Metro Group’a katıldı. 2015’in üçüncü çeyreğinde, bir senelik bir proje geliştirme dönemi sonrasında, 1700 metrekare üzerine kurulu “Gastronometro Mutfak Sanatları Keşif Platformu”na direktör olarak atandı. Gastronometro,  aktiviteler yapılan ve Türk profesyonellerinin eğitildiği, mutfak sanatları üzerine bilgilerini paylaştıkları, uluslarararası mutfak trendlerini, işbirliklerini konuştukları, ürün geliştirdikleri, Michelin yıldızlı şeflerin ağırlanacağı ve daha nice paylaşımlar yapacakları bir platform olmayı hedefliyor. Bu platform kısa süre içinde “Game Changer- Vizyon Ödülü”,  en iyi video(tarif videosu) ile“Uluslarası Stevie Ödülü” aldı. Ayrıca Gastronometro ekibinin bir üyesi “Chaine des Rotisseurs-2016 Türkiye Genç Şefler Yarışması Şampiyonu” oldu. Max Thomae 2022 yılında  Dünya Kitap Dergisi’nin geleneksel ‘Yılın En İyileri’ ödülleri kapsamında Gastronomi Kültürü Emek Ödülü’ne layık görüldü.

Gastronometro Mutfak Sanatları Keşif Platformu ile 56. Yaşına ve İstanbul’daki 30. yılına giren Maximilian J.W.Thomae, Türkiye’de gastronomi ve mutfak sektörüne değer katmaya devam ediyor.